V našich končinách se lze u mnohých lidí setkat s názorem, že palačinka je to samé jako omeleta, nebo amoleta. Myslet si každý může pochopitelně, co chce a nikdo mu v tom nezabrání, nicméně jedná se o dva odlišné pokrmy. To je jasně daný fakt.
V první řadě si uvedeme na pravou míru problematiku termínu amoleta, který možná za vše může. Amoleta je úplně to samé jako omeleta (ostatně tak je to i oficiálně definováno v rámci českého jazyka). Ovšem když na Moravě řeknete amoleta, myslí se tím palačinka. Je to pochopitelně lingvisticky i fakticky špatně, ale praxe a teorie jsou dvě různé věci. Na každý pád ani na Moravě palačinka není omeleta.
Jaký je tedy rozdíl mezi palačinkou a omeletou
Rozhodně nespočívá v tom, že jedna je sladká a druhá slaná. To je nesmysl. Obě dvě mohou být a jsou připravovány na oba tyto způsoby. Faktických rozdílů existuje více, ale jeden je hlavní a naprosto kardinální. Zatímco základ omelety tvoří jen a pouze vejce, palačinka je připravována z tekutého polokynutého těsta obsahujícího mimo jiné mouku, vejce a mléko. Dalším podstatným ne však posledním rozdílem je fakt, že palačinky se smaží z obou stran a omeleta jen z jedné.
Nyní už je asi všem jasné, že se nejedná o jeden a týž pokrm, a to navzdory tomu, že jsou si svým způsobem velmi podobné. V tomto kontextu by vás mohl zajímat i článek Wafle, lívance, crepes nebo palačinky. A nyní si pojďme říct ještě něco málo o palačinkách a omeletách.
Krátce o omeletách
Omeleta jako taková vznikla z největší pravděpodobností již před několika tisíci lety v Persii, odkud se přes blízký východ dostala až do Evropy. Její dnes v různých jazycích různě upravený název pochází z francouzského pojmenovaní omelette. Na celém světě dnes existuje nespočet všemožných národních a lokálních verzí, z nichž pro nás nejznámější bude nepochybně italská fritatta, což je smažená, nebo pečená omeleta, do níž jsou nasypány nejrůznější ingredience (nejčastěji zelenina).
Krátce o palačinkách
Palačinka má svůj původ v Evropě. Asi byste tipovali, že ji vymysleli Francouzi, protože jejich francouzské palačinky, neboli crepes jsou přece celosvětově proslulé. Pravdu byste měli, ale svým způsobem jen napůl. Z Francie sice s největší pravděpodobností skutečně pocházejí, nicméně v tehdejší Bretani vznikly jako pohankové palačinky, neboli galetky (francouzsky galettes), nikoliv jako crepes. Tento pokrm se stal pochopitelně natolik slavným, že v různých koutech světa vznikly desítky a stovky nejrozličnějších variant. Tou nejznámější, a to alespoň z filmů, jsou americké palačinky (pancakes), které se servírují srovnané jako věž na sobě s kostkou másla nahoře a bohatě polité javorovým sirupem. To už ale tak trochu odbíháme od původního tématu.
Závěrem
Pokud si máte z tohoto článku odnést jednu jedinou informaci, pak je to, že palačinka není omeleta. Přičemž rozdíl mezi nimi spočívá v samotných základních ingrediencích, které se na jejich přípravu používají. Palačinky se smaží z těsta, jehož základ tvoří mouka, vejce a mléko. Omelety jsou pak vlastně jen do podoby placky usmažená vyšlehaná vejce.