Jak vykouzlit pohádkově barevné palačinky

By | 31.7.2017

Pakliže máte děti, nebo blízkou dospělou osobu s infantilními sklony, může se vám hodit následující návod týkající se barvení palačinek. Ve své podstatě se jedná o naprosto triviální záležitost, která může být jen kapku pracnější, pokud se rozhodnete dělat duhové palačinky. Nicméně si pojďme vzít vše po pořádku.

Barevné palačinky
Samotné barvení

Základem je připravit si těsto na palačinky. V zásadě je jedno jaké. Můžete to být těsto na klasické palačinky, na francouzské palačinky nebo na jakékoliv jiné. Je to jen na vás. Výjimku tvoří jen v základu tmavá těsta, jako je například to na kávové palačinky. Taková by se vám obarvovala asi dosti těžko.

Pak budete pochopitelně potřebovat nějaké potravinářské barvivo. Dnes je jich k dostání na trhu celá řada, a to jak v sypké, tak v tekuté formě. Stačí si vybrat.

Tímto barvivem hotové těsto obarvěte a pak už jen smažte dle klasického postupu.

V tomto ohledu pro vás máme několik tipů

  1. Pokud palačinky nepřismahnete, budou mít víceméně stejnou barvu (jen o kapánek tmavší), než výchozí těsto. Zároveň platí, že čím sytější bude barva výchozí těsta, tím k menší barevné změně dojde.
  2. Barvu přidávejte do těsta raději postupně a před jejím dalším případným přidáváním do něj se ujistěte, že je vše důkladně promícháno. Pokud byste to přehnali a získali přílišnou sytost, museli byste na naředění dodělávat další těsto, což je poměrně zbytečně pracné.
  3. Máte li jen omezenou paletu potravinářských barev a chcete si vykouzlit další, není to až zase takový problém. Stačí zkombinovat základní barvy. Kupříkladu fialovou získáte zkombinováním modré a červené v poměru 1:1, oranžovou pak kombinací červené a žluté v totožném poměru.

Duhové palačinky

O co se jedná? Princip je založen na tom, že uděláte několik různě barevných palačinek, které následně naskládáte na sebe. Ty pak na řezu vytvoří krásnou duhu. Klasicky se dělají jako šestibarevné – žlutá, oranžová, červená, zelená, modrá a fialová. Je to sice trochu pracnější, ale výsledný vizuální efekt je božský. Pokud je pak děláte pro nějakou speciální příležitost, jako jsou například narozeniny, určitě je na místě hodit onu větší pracnost za hlavu. Když zde mluvíme o palačinkách, berte to prosím lehce s nadsázkou. Důvodem je, že lepšího efektu dosáhnete s lívanci. Lívance jsou totiž výrazně vyšší a tudíž je efekt výraznější a více dechberoucí. Navíc nejsou lívance co do průměru tak široké a tudíž vytvoří jednu porci. Nejsme si jisti, kolik dětí by bylo schopno sníst neposezení šest palačinek. Moc asi ne.

Jak na to

  1. Držte se všech výše uvedených rad s tím, že než začnete těsto barvit, rovnoměrně si ho rozdělte do potřebného počtu misek. Je to samozřejmě logické, ale raději to připomínáme.
  2. Pakliže budete dělat více porcí, což je nanejvýš pravděpodobné, usmažte nejprve palačinky jedné barvy a pak pokračujte s další (současně je lepší postupovat od nejsvětlejší k nejtmavší). Nepřeskakujte z jedné barvy na druhou.
  3. Jednotlivé vrstvy lze proložit nějakým druhem slazeného „krému“ bílé barvy. Použít se dá například domácí šlehačka, jogurt či něco na ten způsob. Jednak to dodá pokrmu na šťavnatosti a do značné míry to i oddělí jednotlivé barvy, čímž dojde k celkovému barevnému zvýraznění.