Jak obracet palačinky – naučte se správnou techniku

By | 31.7.2017

Jedním z hlavních úskalí při přípravě palačinek je jejich obracení. Řada lidí nezná tu správnou techniku, a tak jejich palačinky končí potrhané, nebo všemožně nevzhledně přeložené. Nejedná se přitom o nic složitého a navíc je to velmi efektní na pohled (mluvíme zde o obracení na pánvi s vyhozením do vzduchu). Na následujících řádcích si řekneme jak obracet palačinky na pánvi pomocí vyhození do vzduchu a pak také jak obracet palačinky pomocí obracečky na palačinkovači.
Jak obracet palačinky

Otočení ve vzduchu

Při této klasické technice jsou praktičtější moderní lehké pánve. Sice asi nebudou pro samotné smažení nikdy tak dokonalé jako ty litinové, ale bohatě si při obracení vystačíte s jednou rukou. Pokud budete používat pánev na palačinky z litiny (na tom není fakticky vůbec nic špatně), tak budete muset pravděpodobně zapojit obouruč.

  1. V této chvíli se virtuálně přeneseme do bodu přípravy, kdy už se palačinka smaží z první strany a my se pomalu dostáváme do bodu, kdy ji budeme chtít obrátit. Kromě klasických indikátorů toho, že je palačinka z první strany hotová, musíme zkontrolovat i to, zda není k pánvi přichycena. Zjistíme to velmi jednoduše. Stačí s pánví lehce zakvedlat dopředu a dozadu, a pokud se po ní palačinka volně pohybuje, je připravena na otočení.
  2. Uchopte pánev, lehce ji nadzdvihněte nad hořák sporáku a mírně nakloňte dopředu. Palačinka by se měla pohnout lehce směrem od vás a zastavit se o okraj (nesmí vám sjet mimo).
  3. Nyní s pánví trhněte „jakoby“ k sobě a nahoru. Logika je jednoduchá. Trhnutím musíte dát pánvi energii pro pohyb vzhůru a zároveň pro rotaci. Ono trhnutí nesmí být žádné křečovité cuknutí. Musí se jednat o plynulý a zároveň dynamický a rozhodný pohyb.
  4. Je dost možné, že vám to ze začátku nepůjde. Nic si z toho nedělejte, všechno je potřeba se naučit. Učit se to na skutečných palačinkách by bylo dosti nepraktické, a to přinejmenším v začátcích. Máme pro vás proto tip. Až si budete někdy dělat nějaké mexické jídlo s tortillami, tak si jednu z nich vezměte a s její pomocí si techniku pohybu vyzkoušejte.

Jak obracet palačinky na palačinkovači

Pakliže používáte k přípravě palačinek palačinkovač, je výše zmíněna technika pochopitelně naprosto nepoužitelná. Je třeba využít obracečku, kterou ostatně zpravidla dostanete od výrobce k přístroji rovnou v balení. Její používání není nijak složité, ale není na škodu zmínit několik málo základních zásad.

  1. Před samotným otáčením palačinky projeďte obracečkou pod celou palačinkou, abyste se ujistili, že není nikde přichycená.
  2. Zajeďte obracečkou pod palačinku, co nejvíce to jde a umístěte ji doprostřed. S její pomocí palačinku nadzvedněte z pánve a následně rychle otočte o 180 stupňů. Vše musí proběhnout plynule a rychle. Nezvedejte proto palačinku do vzduchu příliš. Je to zbytečné. Čím déle „visí“ na obracečce, tím je větší pravděpodobnost, že se roztrhne. Vše musí proběhnout ve zlomku sekundy. Opět připomínáme, nemá to být zbrklé, ale rychlé a rozhodné.

Doufáme, že vám tento návod pomohl a přejeme vám co nejméně potrhaných palačinek. Určitě to zvládnete, nic extra složitého na tom není. Nanejvýš to bude chtít trochu cviku.