Možná i vy patříte mezi ty, kteří si dělají palačinky poměrně často, a napadlo vás pořídit si k tomuto účelu přímo určené kuchyňské náčiní. Po krátkém průzkumu trhu jste zjistili, že máte vlastně jen dvě možnosti. Pánev na palačinky a palačinkovač. A teď přišlo to dilema. Co je lepší? Na tuto otázku bohužel neexistuje naprosto jednoznačná odpověď. To je ta špatná zpráva. A teď ta dobrá. V několika bodech jsme se pokusili shrnout výhody a nevýhody obojího a poskytnout vám tak alespoň jakousi základní možnost srovnání.
Bod po bodu
- Velkou roli hraje při nákupech prakticky čehokoliv cena. To nebude tento případ. Standardní kvalitní pánve na palačinky i palačinkovače přijdou na něco mezi 500 a 1000 korunami (cenové rozpětí jednotlivých produktů v rámci obou kategorií se shoduje). Prémiové kusy v obou případech pak vyjdou na několik tisíc.
- Pánev je skladnější, ale příprava většího množství palačinek na ní může být otravná až frustrující. Palačinkovač je další (byť ne až zase tolik rozměrný) spotřebič ve vaší kuchyni, jehož velkým pozitivem je však velká praktičnost při přípravě velkého množství palačinek.
- Pokud se naučíte techniku obracení palačinek na pánvi s výhozem, můžete oslnit nejednoho pozorovatele. Není to přitom nic komplikovaného a maximálně to chce trochu cviku. Postup naleznete v článku Jak obracet palačinky.
- Nejeden palačinkovač dnes disponuje odnímatelnými a zaměnitelnými smažícími deskami různého typu. To v praxi znamená, že na něm můžete hravě a bez problémů vykouzlit třeba lívance.
- Máte-li v oblibě francouzské palačinky, doporučujeme vám nákup palačinkovače, který je k jejich přípravě daleko vhodnější, což platí obzvlášť pro méně zkušené kuchaře. Pakliže jste spíše vyznavačem vyšších palačinek na český způsob, pořiďte si pánev (dle našeho názoru si s nimi poradí lépe).
- Prémiové pánve na palačinky jsou vyráběny z litiny. Tento nanejvýš odolný materiál má jednu obrovskou výhodu, a to nejen v rámci gastronomie. Je schopen akumulovat v sobě velké množství tepla, což umožňuje výrobkům z něj udržovat si svou teplotu po mnohonásobně delší dobu, než výrobky z jiných materiálů. To je vlastnost, která se v našem případě neskutečně cení. Tato výhoda je však vykoupena jednou zásadní nevýhodou. Litina je extrémně těžká. I taková relativně subtilní pánev z litiny standardních rozměrů váží naprosto běžně přes dva kilogramy. No a co si budeme nalhávat, obracet palačinky na tak těžké pánvi není úplně med.
Závěrem
Bezpochyby by se našly i další parametry, ve kterých bychom mohli obě kategorie srovnávat. Asi by se ale vyloženě jednalo o výhody, respektive nevýhody konkrétních výrobků v rámci dané kategorie vůči kategorii druhé. To by nicméně mohlo být více, či méně zavádějící, a tak zůstaneme u toho, co bylo napsáno. Přinejmenším se jedná o dobrý základ pro prvotní vyhodnocení situace. Každý pochopitelně nejlépe udělá, pokud si udělá další obecný průzkum a stejně tak když si vyhledá hodnocení a recenze na konkrétní produkty. Je pak na každém z vás vyhodnotit nákup konkrétního výrobku dle vašich vlastních potřeb a preferencí. Z našeho pohledu má své opodstatnění jak nákup palačinkovače, tak pánve na palačinky. Obojí má své pro a proti.