Wafle, lívance, crepes nebo palačinky

By | 10.8.2017

Když si budete chtít vychutnat smaženou sladkou laskominu s těsta, máte hned několik možností, jak své touhy uspokojit. U nás jsou v tomto ohledu zcela nejoblíbenější palačinky, nicméně velké popularitě se těší i jim velmi podobné lívance, crepes a wafle. Pojďme si nyní o těchto čtyřech dezertech něco málo říct a vysvětlit si rozdíly mezi nimi.

Wafle

Belgické wafle

Wafle, nebo také vafle mají svůj původ v Belgii a Francii, přičemž v první jmenované zemi jsou obzvláště oblíbené. Ostatně často se můžeme setkat i s označením belgické wafle. Připravovány mohou být jak z kynutého, tak z nekynutého těsta. Naprosto typické pro ně je, že na sobě mají z obou stran perforaci ve tvaru čtvercové mřížky. Tu získají během smažení ve vaflovači, který tvoří dvě smažící desky ne zcela nepodobné platu od vajec. Průběh přípravy je zhruba následující: jakmile je vaflovač rozehřátý, nalije se na jeho spodní desku přiměřené množství těsta a následně se přiklopí druhou deskou. Wafle se tak smaží naráz z obou stran a neotáčí se, jako to známe u palačinek. Druhým rozdílem oproti nim je to, že do těsta na wafle se dává i cukr a máslo, což jim přímo propůjčuje chuť s karamelovým nádechem. Opomenout pak nesmíme ani fakt, že klasické wafle mají zpravidla tvar obdélníku. Na závěr pak jen dodejme, že je můžeme jíst jen tak bez ničeho, ale též posypané moučkovým cukrem, potřené džemem, zalité šlehačkou a podobně.




Lívance

Na sebe naskládané lívance

Lívance existují v mnoha variacích a v kuchařkách na ně najdeme nespočet různých receptů. Současně si pod tímto označením můžeme představit jak tradiční v Čechách připravované lívance, tak takzvané pancakes, neboli americké palačinky. Oproti palačinkám se liší především ve dvou věcech. Zaprvé jsou vždy udělány z kynutého těsta. Zadruhé mají menší průměr a jsou vyšší. Smaží se na speciální pánvi zvané lívanečník, na které se běžně dělají hned čtyři lívance současně. Při servírování se nijak nepřehýbají ani nerolují (fakticky to ani není dost dobře možné). U nás je zvykem dát doplňující ingredience (povidla, šlehačka, ovoce a podobně) přímo na ně na talíři. Pancakes se pak skládají na sebe, čímž vznikne jakási věž. Na její vrchol se pak položí kostka másla a to vše na závěr zalije javorový sirup v nemalém množství.

Crepes

Tenké francouzské crepes

Crepes čili francouzské palačinky mají svůj původ, jak jsme již naznačili, ve Francii (konkrétně v Bretani), kde jsou ostatně považovány za národní pokrm. Těm našim „českým palačinkám“ jsou velmi podobné a reálně se od nich vlastně skoro vůbec neliší. Ostatně i způsob přípravy, servírování a náplně jsou víceméně totožné. Nejvíce zásadní rozdíl spočívá zřejmě v tom, že jsou crepes opravdu velmi tenké (jako papír dalo by se říct), čehož je dosaženo roztíráním těsta po plotně pomocí takzvané palačinkové paličky. Dříve se připravovaly na rozpálené kamenné plotně, nicméně dnes je z pochopitelných důvodů k tomuto účelu využíván především elektrický palačinkovač.

Palačinky

Tradiční palačinky na český způsob

Palačinky na český způsob jsou vlastně něčím mezi crepes a lívanci, a to minimálně z hlediska svého průměru a výšky. Koneckonců i těsto na palačinky byť je standardně nekynuté, může být přichystáno jako polokynuté. Zcela normálně se dělají jak sladké palačinky, tak slané palačinky (ty se v nejednom případě po zarolování ještě nechají zapéct v troubě). Celková obliba tohoto pokrmu způsobila, že vznikly snad tisíce nejrůznějších receptů s využitím různých surovin. Z tohoto pohledu by vás jistě mohl zajímat článek 10 druhů mouky, z nichž připravíte senzační palačinky. Ostatně na hlavní stránce tohoto portálu zcela dole naleznete přehled několika desítek pokrmů z celého světa, které se palačinkám více či méně podobají.