10 mléčných výrobků pro vaše palačinky

By | 11.8.2017

Tento článek asi nebude to pravé ořechové pro ty, kteří mají nějaký druh problému se snášenlivostí laktózy, ale tak už to v životě chodí. Ne vždy se jde zavděčit všem. Aby se ale neřeklo, že na někoho nemyslíme, tak vás odkážeme alespoň na tento recept na palačinky bez mléka. Nyní už však zpět k tématu tohoto článku. Na následujících řádcích si postupně představíme deset mléčných výrobků, respektive mléko a devět výrobků z něj, které využijete při přípravě nejrůznějších palačinkových receptů.

1. Mléko

Mléko

Mléko jako takové tvoří společně s vejci a moukou tři základní ingredience, bez kterých se žádné pořádné palačinky neobejdou. Do jisté míry ho lze plnohodnotně nahradit jen jinými mléčnými nápoji živočišného původu, jako je kupříkladu kefír, podmáslí či zákys. Někteří lidé pochopitelně mléčné výrobky konzumovat nemohou, nebo v rámci svého přesvědčení nechtějí, a tak používají nějaký druh rostlinného mléka (příkladem budiž třeba veganské palačinky), které je však jen náhražkou, která to živočišné nikdy stoprocentně nezastoupí.

2. Podmáslí

Podmáslí

Jak jsme již řekli, různé kysané mléčné výrobky, podmáslí nevyjímaje, jsou výbornou alternativou za mléko. Ne všichni je mají v oblibě, ale věřte, že palačinky díky nim budou až neskutečně nadýchané a vláčné. Vyzkoušejte a uvidíte sami. Zkusit můžete třeba tyto borůvkové palačinky s podmáslím.




3. Máslo

Máslo

Ačkoliv většina lidí sahá při smažení palačinek po oleji (snad kvůli nižší ceně), máslo je přinejmenším po chuťové stránce bezpochyby daleko lepší variantou, s níž může v tomto případě soupeřit snad jen sádlo. Pokud byste chtěli namítat, že není máslo a ani sádlo příliš zdravé, pak musíme podotknout, že je na smažení palačinek potřeba jen minimum tuku. Tudíž se jedná o jeho konzumaci v minimálním možném množství. Pokud pak patříte mezi „libové“ kuchaře určitě máte doma zdravé přepuštěné máslo (zvané též ghí).

4. Tvaroh

Tvaroh

Tvaroh se sice tu a tam přidává i přímo do těsta, ale mnohem častěji se do nich dává jako náplň. Někdo preferuje variantu čistě s tvarohem bez jakéhokoliv dochucení, nicméně většinou se něčím dochucuje, nebo kombinuje s nějakými dalšími ingrediencemi. Velmi oblíbené je pochopitelně ovoce všeho druhu – přečtěte si článek 5 druhů ovoce, které se nejlépe hodí k palačinkám, marmelády, čokoláda a tak dále. Vyzkoušejte třeba recept na tyto palačinky s tvarohem.

5. Sýr

Sýr

Pojem sýr je pochopitelně velmi široký. Je to ale náš záměr. K palačinkám se hodí prakticky jakýkoliv druh a typ. Klidně může být tvrdý, polotvrdý, měkký, krémový, plísňový a tak dále. Zvolit si prostě můžete dle vlastních chutí. Co třeba takové brynzové palačinky?

6. Jogurt

Jogurt

Jogurt slouží (podobně jako tvaroh) jako výborná náplň. Leckdo by si mohl chtít ušetřit práci a použít rovnou ochucený z obchodu. To by ale byla velká škoda. Daleko lepší je smíchat si ho doma s čerstvým ovocem, nebo domácí marmeládou.

7. Zmrzlina

Zmrzlina

Zmrzlina a sladké palačinky to je doslova nerozlučitelná dvojice. Kombinace horkých palačinek a na nich postupně se rozpouštějící zmrzliny zkrátka funguje dokonale. Příchutím s přehledem vládne ta vanilková a v závěsu hned za ní je čokoládová, ale zvolit můžeme jakoukoliv. Ochutnejte třeba palačinky s jahodami a vanilkovou zmrzlinou.

8. Šlehačka

Šlehačka

Šlehačka k palačinkám zkrátka a jednoduše patří. Rozhodně ne však taková ta instantní ve spreji. Ta se hodí leda tak do odpadkového koše. Jen si ji udělejte pěkně poctivě doma, šlehač vám s tím pomůže. Té chuti a nadýchané struktuře se nemůže nic vyrovnat.

9. Zakysaná smetana

Zakysaná smetana

Zakysaná smetana možná není potravina, která by nás ve spojení s palačinkami vytanula na mysli mezi prvními, což ji však nijak nediskvalifikuje. Výborně funguje jak se sladkými variacemi (například v kombinaci se švestkovými povidly), tak se slanými (třeba i jako dip). Ostatně považte, mexické tortilly a burrita jsou de facto také palačinky plněné slanou směsí. A co se k nim podává? Salsa a zakysaná smetana!

10. Smetana

Smetana

Smetana jako taková se sice do přímo do palačinek nepřidává a ani ji na ně nebudeme nalévat. Je však nedílnou součástí mnoha směsí, kterými je plníme. Příkladem mohou být palačinky s kuřecím masem.